Dobrá Niva - Zjednodušená verzia stránok

Aktuality - Informácie o HHC a HHC-P

Centrum poradenstva a prevencie Zvolen

Odborní zamestnanci CPP Zvolen upozorňujú Vás a aj všetkých zákonných zástupcov detí v okresoch Zvolen a Krupina na legálne drogy dostupné na verejných miestach.

V obchodných domoch, na verejných miestach, sa objavujú automaty, kde je možné kúpiť výrobky, ktoré obsahujú látky HHC alebo HHC–P.

Pre krátke vysvetlenie, látka hexahydrokanabiforol (HHC-P) má podobnú štruktúru ako tetrahydrokanabiforol (THC-P), ktorý je obsiahnutý v marihuane. Je vysoko pravdepodobné, že sa jedná o jeden z najsilnejších kanabinoidov, ktorého účinky sú podobné ako efekty syntetického kanabinoidu CP55,940, s omnoho vyššou afinitou ku kanabinoidovým CB1 receptorom ako samotný Δ-9-tetrahydrokanabinol, čo je iba ich parciálnym agonistom. Podrobnejšie v priložených materiáloch.

Vnímame už aj našom okresnom meste Zvolen prítomnosť automatov, kde si tieto látky môžu kúpiť deti a mladiství. Varujeme pred touto nebezpečnou substanciou rodičov cez školské stránky. Vieme o týchto látkach zatiaľ málo na to, aby sme vedeli popísať všetky účinky na organizmus. Čo však vnímame už teraz, konzumenti týchto látok, ktoré sa predávajú deťom a mladým ľudom ako suveníry, popisujú účinok týchto látok ako nesmierne silný kanabinoid, niektorí konzumenti majú po užití HHC-P klinicky závažnú manickú epizódu, niektorí sa liečia na panické poruchy, niektorí sa dostávajú na urgentný príjem do nemocnice s ťažkými stavmi. Tieto látky ohrozujú deti a mládež na zdraví, na zdravom vývine v dôležitom vývinovom období života každého jedinca v našej spoločnosti. Zhrnieme, konzumácia týchto látok znamená možnosť ťažkej intoxikácie a možnej indukcie psychickej poruchy.

Sme rozhorčení, že takéto látky sa dajú bez problémov kúpiť. Vnímame, že predajcovia neeticky obchádzajú zákony nášho štátu, využívajú práve to, že tovar označujú ako "zberateľský predmet, ktorý nie je určený na konzumáciu" a oznamujú konzumentom zákaz predaja pod 18 rokov. V automatovom predaji však nie je možné dôsledne kontrolovať vek kupujúceho. Nie je účinné ani zapísanie týchto nových drog do zoznamu zakázaných látok, proces trvá dlho a výrobcovia nových produktov vymyslia znova novú alternatívu.

Práve preto sa obraciame na Vás, vážení primátori a starostovia, aby Ste využili všetky svoje možnosti na prípravu a podporu takej legislatívy, všeobecne záväzných nariadení a vyhlášok, ktoré budú obmedzovať a zakazovať predaj týchto nebezpečných tzv. suvenírov na verejne dostupných miestach našim deťom a mládeži.

My, v našom Centre poradenstva a prevencie vo Zvolene, naďalej odporúčame rodičom,  aby sa so svojimi deťmi o týchto témach veľa rozprávali. Veríme, že rodičia, ktorí venujú svojim deťom čas a pozornosť, môžu svoje deti uchrániť, aby nevstúpili do slepých uličiek závislostí, z ktorých je návrat veľmi ťažký.

V prípade potreby ďalších informácií k téme neváhajte kontaktovať sociálnych pedagógov v našom CPP Zvolen.

Viac informácií nájdete v priložených materiáloch aj na našej web stránke www.cppzvolen.sk.

S úctou

PhDr. Beata GRASSL, riaditeľka

Centrum poradenstva a prevencie
Dukelských hrdinov 44, 96001 Zvolen, 045/533 55 02